Place zabaw i ich odbudowywanie – czy warto?
Zniszczone i zaniedbane place zabaw są coraz częściej odbudowywane. W tym celu powstały tak zwane komitety odbudowy placów zabaw. Czy jest to dobra inicjatywa? I czy place zabaw są rzeczywiście takie istotne?

Place zabaw kilkanaście lat temu

Kiedyś place zabaw tętniły życiem przez całe dnie, od rana aż do wieczorynki. Tam kwitło życie towarzyskie mieszkańców osiedla. Dzieciaki biegały między huśtawkami, piaskownicami a drabinkami, zaś rodzice zawiązywali nowe znajomości na pobliskich ławeczkach. Dziś place zabaw te często świecą pustkami, bo urządzenia tam zamontowane powinny trafić do muzeum, a nie służyć zabawom dzieci. Ponadto dzieci spędzają dużo swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem. Problem zauważyli między innymi deweloperzy, którzy przy projektowaniu nowych osiedli uwzględniają potrzebę urządzenia atrakcyjnego placu zabaw, który będzie zachęcał dzieci do zabawy na świeżym powietrzu.

Komitet odbudowy placu zabaw

Na starych osiedlach, gdzie albo nie ma placów zabaw, albo są one zniszczone, tworzą się grupy inicjatywne, mające na celu ich odnowienie. Mieszkańcy starają się pozyskać środki, aby wyremontować istniejące drabinki, czy huśtawki, albo żeby urządzić plac zabaw na nowo. Na taki pomysł wpadli mieszkańcy południowej dzielnicy naszego miasta, którzy zawiązali komitet odbudowy placu zabaw. Jeden z pomysłodawców tej inicjatywy jest architektem i to on zaprojektował nowy plac zabaw. W projekcie znalazły się nie tylko typowe huśtawki, karuzele, drabinki czy zjeżdżalnie, ale także małe miasteczko z ciągiem kilku ulic, chodników i znakami drogowymi, a także pociąg i tramwaj. W ten sposób dzieci będą mogły poznawać podstawy ruchu drogowego. Autor podkreśla, że plac zabaw jest idealnym miejscem do tego, żeby dzieci uczyły się przez zabawę. Nie zapominajmy jednak, że na podwórku dzieci mają się wyszaleć, dlatego przewidziano także miejsce do jazdy na rolkach, małą ściankę wspinaczkową i boisko do gry w koszykówkę i piłkę nożną. Mieszkańcy rozpoczęli osiedlową zbiórkę funduszy na ten cel, a także złożyli wniosek o pozyskanie środków finansowych z budżetu obywatelskiego. Ich projekt wygrał, a więc w niedługim czasie będą cieszyć się wspaniałym, pełnym wielu atrakcji podwórkiem, na którym z całą pewnością dzieci będą chętnie przebywać.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://www.budnet.pl/forum/odnowa_starych_schodow,t=44657,2.html#post_111146
http://bangbang.waw.pl/plac-zabaw-recepta-na-otylosc-dzieci
http://web-luxe.com/place-zabaw-dlaczego-warto-chodzic-dzieckiem
http://forum.antyfani.pl/index.php?showtopic=5381&st=0&gopid=88655&#entry88655

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s