Zaćma coraz bardziej atakuje. Na szczęście możliwe jest usunięcie zaćmy

Zaćma coraz bardziej atakuje. Na szczęście możliwe jest usunięcie zaćmy
Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka, gdyż brak jego doprowadza do wszechobecnej ciemności. Osoby pozbawione wzroku nie widzą nic, co znacznie obniża ich życiowe możliwości. Nie pozbawia ich tych możliwości, ale znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niejednokrotnie zmusza do zmiany miejsca pracy i zwolnienia tempa życia. Na szczęście nie wszystkie choroby oczu doprowadzają do ślepoty. Choroba taka, jak zaćma choć upośledza wzrok, ale należy do ślepoty odwracalnej, gdy nastąpi operacyjne usunięcie zaćmy.

Co to jest zaćma?

Jest to najczęstsza przyczyna ślepoty. Cierpi na nią około dwudziestu milionów ludzi na świecie. W samej Polsce jest już około ośmiuset tysięcy ludzi chorych na zaćmę. Chorują ludzie w różnym wieku, choć częściej starsze osoby po sześćdziesiątym roku życia. A po siedemdziesiątym roku życia, to niemalże standard, gdyż cierpi na nią niemalże każda osoba. Choć istnieje u nich różny stopnień jej nasilenia. Większość osób cierpiących na zaćmę to kobiety. Zaćma jest to choroba najczęściej nabyta, choć może być również wrodzona. Przyczyna utraty wzroku polega na tym, iż dochodzi do zmętnienia soczewki oka. Im większe zmętnienie na soczewce, to tym gorsza ostrość widzenia świata. Na przezroczystej soczewce powstają plamki lub zmętniałe obszary, które utrudniają promieniom świetlnym przedostać się do siatkówki. Co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości widzenia.

Przyczyny powstawania zaćmy

Do przyczyn powstania zaćmy można zaliczyć zwiększającą się wraz z wiekiem grubość i wagę soczewki, czy nieprawidłowy metabolizm aminokwasów. Sporo do powiedzenia ma także genetyka, oraz różne schorzenia i urazy oczu, jak i inne przebyte choroby. Z początku zaćma jest zazwyczaj niezauważana. W taki sposób niezauważony może rozwijać się przez wiele lat. Stopniowo pogarsza się ostrość widzenia, aż dochodzi do tego, że usunięcie zaćmy jest konieczne, by odzyskać wzrok. Zaćmę można i trzeba leczyć. Leczy się ją wyłącznie operacyjne. Usunięcie zaćmy jest to krótki zabieg polegający na wszczepieniu nowej soczewki. Jednak pacjent musi pamiętać, by przez jakiś czas po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://bangbang.waw.pl/zalety-aplikacja-zamawiania-jedzenia
http://kubacka.pl/systemy-rezerwacyjne-a-wakacje
http://sahikakoleji.com/systemy-przywolawcze-jeden-system-zastsowan
http://chatlak.org/laserowe-usuwanie-zacmy-innowacyjny-bezpieczny-zabieg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s